OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
Všetko o koňoch
CHOROBY KONÍ


Choroby kopýt

Príznaky Príčiny Liečba Prevencia
Otlak chodidla Rohovina abnormálne sfarbená. Kôň citlivo reaguje na tlak na chodidlo. Krívanie na tvrdom povrchu. Pohyb po tvrdom povrchu. Vyradenie koňa z práce. Rohové chodidlo chrániť podložkou pod podkovou. Pri podkúvaní koní s tenkou vrstvou rohoviny alebo s plochým kopytom vkladať medzi podkovu a kopyto vložku.
Schvátenie kopýt Kôň prenáša hmotnosť na zadné kopytá. V ťažkých prípadoch nie je schopný pohybu. Stena kopyta je teplá. Nadmerné kŕmenie. Intoxikácia. Poskytnite koňovi pokoj. Poraďte sa s veterinárom. dbajte na správnu výživu a starostlivosť o kopytá.
Absces kopyta Silné krívanie - niekedy nie je kôň schopný stúpiť na končatinu. Bodné poranenie kopyta (infekcia). Veterinár musí odstrániť postihnutú rohovinu. Pravidelná kontrola kopýt.
Rázštep kopyta Malá, väčšinou vertikálne smerujúca prasklina rohovej steny. Zlá kvalita rohoviny. Suché prostredie. Priečny rez nad rázštepom zabráni šíreniu praskliny. V závažných prípadoch treba odstrániť postihnutú rohovinu. Na zlepšenie kvality rohoviny pridávajte do krmiva biotin methonin.
Hniloba rohovej strelky Rohovina strelky čierna, páchne, pokrytá vlhkou mazľavou hmotou. Kôň kríva len v ťažkých prípadoch. Ustajnenie na vlhkej, znečistenej podstielke. Dlhodobý pohyb v bahnitom teréne. Odstránenie celej infikovanej rohoviny. Pravidelné vymieňanie podstielky. Kontrola kopýt.
Uvoľnená stena kopyta (infekcia stenovej škáry) Kopyto citlivé na poklep. POd rohovou stenou kopyta pozdĺž bielej čiary sa šíry čierny, suchý, drobivý hnis. Kombinácia zlej rohoviny a dlhej prednej steny kopyta. Odstránenie celej infikovanej rohoviny. Pravidelné a dôsledné čistenie kopýt. Zvyšky hnoja a bahna môžu byť zdrojom infekcie.

Choroby končatín

Príznaky Príčiny Liečba Prevencia
Zášľap korunky Poranenie v oblasti korunky, kt. si kôň spôsobí väčšinou sám Kôň si zašliapne korunku kopytom náprotivnej končatiny. Koňa zranil iný kôň. Tak isto ako u sponky. Používajte chrániče.
Zášľap šľachy Podobné ako zášľap sponky, ale lokaliz. vyššie na končatine, postihujúce šľachu Tak isto ako u sponky Tak isto ako u sponky. Tak isto ako u sponky. Použite chrániče šliach.
Zášľap sponky Priečne zmliažedenie, alebo otvorené zranenie na pätke al. na zadnej strane sponky prednej končat. V závažných prípadoch preťatá šľacha. Niektoré zadné kopyto pri pohybe poraní prednú končatinu koňa. Chybný nepravidelný chod. Nekorektný postoj. Zlé podkutie koňa. Menšie poranenia vyčistiť a opláchnuť väčšie rany, kým sú čerstvé možno zošiť. Počas hojenia rany koňa nezaťažovať. Infekcia spomaľuje hojenie. Snažte sa odhaliť a (ak je to možné) odstrániť príčinu. Pri práci môžete použiť zvony.





NENÁKAZLIVÉ  VNÚTORNÉ  CHOROBY
= KOLIKA



Do tejto skupiny chorôb patria onemocnenia ústnej sliznice , hltana, pažeráka , jazyka , sliznných žliaz , žalúdka a čriev.

Príčina tohto ochorenia býva nesprávna kŕmna technika , pokazené krmivo a tak ...

Kolika

Pod pojmom kolika rozumieme lŕčovité bolesti tráviacich ústrojov , ktoré sa prejavujú nepokojom .
Pozorujeme ich :

  1. pri poruchách tráviacich ústrojov ( kolika pravá )
  2. pri chorobách pobrušnice , pečene , sleziny a močových ústrojov ( kolika nepravá )
  3. pri nákazlivých , parazitárnych, pôrodných chorobách a otravách ( kolika príznaková )

Podľa príčin hovoríme o kolike zápchovej , plynovej , kŕčovej aťď . Príčiny kolík :

  • Nesprávne kŕmenie
  • Chybné plesnivé , zatuchnuté a nahnité krmivá
  • Chybný trup ( príliš ostré a nepravidelne postavené zuby
  • Pri zmenách počasia ( ich priebeh býva pomerne ľahký )
  • Cudzie telesá ( črevné kamene , cudzopasníky, nádory ) býjavú príčinou kolikových bolestí

Príznaky : Kôň je nepokojný , má zmenené správanie , nechuť do žrania a pitia .
Naťahuje krk a hlavu dopredu alebo sa obracia hlavou na tú stranu , na ktorej cíti bolesť .
Často si líha a opäť vstane .Keď zistujeme teplotu na povrchu tela , pozorujeme , že uši a nohy má studené , niekedy sa potí . Potenie pri kolike je vážnym príznakom , najmä ak je pot studený .
Pulz býva spravidla na začiatku choroby normálny a mierne zvýšený . Dych sa riadi podľa bolesti a druhu koliky . Teplota bývy mierne zvýšená . Zvýši sa po zhoršení celkového stavu . Niekedy po záchvatoch sa koňovi uľahčí alebo sa uzdraví . Inokedy sa bolesti vracajú a prejavujú sa ešte
prudšie , stupňujú sa av ťažkých prípadoch sa kone váľajú zboka nabok , tlčú pri tom hlavou do steny , škrípu zubami , silne sa potia a majú bolestný výraz očí . Nebezpečným príznakom koliky je silné nafúktnutie slabinách pri prebytku plynov , grganie alebo vracanie pri preplnenom žalúdku . Náhle upokojenie koňa , ak pri sa pri tom prejaví studený pot , slapší pulza ťažký dych môže znamenať
uhynutie .
Liečenie : Úspešne možno liečiť koliku vtedy , ke´d sa zistí druh kolikovej bolesti a prípadne jej
príčina .Všetky koliky nemôžme liečiť rovnako , ale pre jednotlivé druhy treba voliť najhodnejšie a najúčinnejšie lieky .Pri liečení koliky požiadame o pomoc veterinára , ktorý urobí vyšetrenia a zistí druh koliky a príčinu .

Oxyuridóza


Oxyuridózu koní vyvoláva drobný červovitý cudzopasník , jasnožltej farby , dlhý 1,5 - 10 cm , ktorý žije v črevách koní .Odťail sa dostáva do konečníka kde samička nakladie veľké množstvo vajíčok .Larvy sa valiahnu za 3 dni pod chvostom na hrádzke .Von odchádzajú s trusom .Časom vzniknúzrelé vajíčka znečisteným krmivom znovu do čriev koňa : v črevách sa znich vyvinú pohlavne dospelé oxyúry , ktoré sa opäť rozmnožujú .
Príznaky : Oxyúry spôsobujú zápal sliznice hrubého čreva . Ďalej pozorujeme silné svrbenie v okolí konečníky , kone sa otierajú zadkom o rôzne predmety . čím poškodzujú vlášie na koreni chvosta a vyvolávajú odreniny a kožné vyrážky .
Liečenie : Chorobu zistíme pod mikroskopom vyšetrením povrchového zoškrabku kože z okolia konečníky , v ktorom nájdeme veľkýpočet vajíčok.Oxyúry môžeme ich odstrániť rôznimi liekmi , ktoré predpíše veterinár . Konečník môžeme pri silnom svrbení vypláchnuť mydlovou vodou , prípadne cesnakovým odvarom , do ktorého pridáme 2 - 3 polievkové lyžice octu .

Ochranné opatrenia :

  • dodržujeme dôkladnú hygienu v stajniach
  • venujeme veľkú pozornosť okoliu konečníka , ktoré umývame vlažnou vodou a mydlom a utierame uterákom ( každého koňa osobitným uterákom )

Tvorba webových stránok na WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok