Do tejto skupiny chorôb patria onemocnenia ústnej sliznice , hltana, pažeráka , jazyka , sliznných žliaz , žalúdka a čriev.
Príčina tohto ochorenia býva nesprávna kŕmna technika , pokazené krmivo a tak ...
Kolika
Pod pojmom kolika rozumieme lŕčovité bolesti tráviacich ústrojov , ktoré sa prejavujú nepokojom .
Pozorujeme ich :
- pri poruchách tráviacich ústrojov ( kolika pravá )
- pri chorobách pobrušnice , pečene , sleziny a močových ústrojov ( kolika nepravá )
- pri nákazlivých , parazitárnych, pôrodných chorobách a otravách ( kolika príznaková )
Podľa príčin hovoríme o kolike zápchovej , plynovej , kŕčovej aťď . Príčiny kolík :
- Nesprávne kŕmenie
- Chybné plesnivé , zatuchnuté a nahnité krmivá
- Chybný trup ( príliš ostré a nepravidelne postavené zuby
- Pri zmenách počasia ( ich priebeh býva pomerne ľahký )
- Cudzie telesá ( črevné kamene , cudzopasníky, nádory ) býjavú príčinou kolikových bolestí
Príznaky : Kôň je nepokojný , má zmenené správanie , nechuť do žrania a pitia .
Naťahuje krk a hlavu dopredu alebo sa obracia hlavou na tú stranu , na ktorej cíti bolesť .
Často si líha a opäť vstane .Keď zistujeme teplotu na povrchu tela , pozorujeme , že uši a nohy má studené , niekedy sa potí . Potenie pri kolike je vážnym príznakom , najmä ak je pot studený .
Pulz býva spravidla na začiatku choroby normálny a mierne zvýšený . Dych sa riadi podľa bolesti a druhu koliky . Teplota bývy mierne zvýšená . Zvýši sa po zhoršení celkového stavu . Niekedy po záchvatoch sa koňovi uľahčí alebo sa uzdraví . Inokedy sa bolesti vracajú a prejavujú sa ešte
prudšie , stupňujú sa av ťažkých prípadoch sa kone váľajú zboka nabok , tlčú pri tom hlavou do steny , škrípu zubami , silne sa potia a majú bolestný výraz očí . Nebezpečným príznakom koliky je silné nafúktnutie slabinách pri prebytku plynov , grganie alebo vracanie pri preplnenom žalúdku . Náhle upokojenie koňa , ak pri sa pri tom prejaví studený pot , slapší pulza ťažký dych môže znamenať
uhynutie .
Liečenie : Úspešne možno liečiť koliku vtedy , ke´d sa zistí druh kolikovej bolesti a prípadne jej
príčina .Všetky koliky nemôžme liečiť rovnako , ale pre jednotlivé druhy treba voliť najhodnejšie a najúčinnejšie lieky .Pri liečení koliky požiadame o pomoc veterinára , ktorý urobí vyšetrenia a zistí druh koliky a príčinu .
Oxyuridóza
Oxyuridózu koní vyvoláva drobný červovitý cudzopasník , jasnožltej farby , dlhý 1,5 - 10 cm , ktorý žije v črevách koní .Odťail sa dostáva do konečníka kde samička nakladie veľké množstvo vajíčok .Larvy sa valiahnu za 3 dni pod chvostom na hrádzke .Von odchádzajú s trusom .Časom vzniknúzrelé vajíčka znečisteným krmivom znovu do čriev koňa : v črevách sa znich vyvinú pohlavne dospelé oxyúry , ktoré sa opäť rozmnožujú .
Príznaky : Oxyúry spôsobujú zápal sliznice hrubého čreva . Ďalej pozorujeme silné svrbenie v okolí konečníky , kone sa otierajú zadkom o rôzne predmety . čím poškodzujú vlášie na koreni chvosta a vyvolávajú odreniny a kožné vyrážky .
Liečenie : Chorobu zistíme pod mikroskopom vyšetrením povrchového zoškrabku kože z okolia konečníky , v ktorom nájdeme veľkýpočet vajíčok.Oxyúry môžeme ich odstrániť rôznimi liekmi , ktoré predpíše veterinár . Konečník môžeme pri silnom svrbení vypláchnuť mydlovou vodou , prípadne cesnakovým odvarom , do ktorého pridáme 2 - 3 polievkové lyžice octu .
Ochranné opatrenia :
- dodržujeme dôkladnú hygienu v stajniach
- venujeme veľkú pozornosť okoliu konečníka , ktoré umývame vlažnou vodou a mydlom a utierame uterákom ( každého koňa osobitným uterákom )